Referat af Breddeambassadørmøde 10. januar 2026

Dagsorden:

  • Hvad skete der på klubmødet i Fredericia. Hvad kan vi bruge i Nordjylland.
  • Kommunikation fra Distriktet til jer:

Skal vi have møde via Teams? Hvor mange fysiske møder?

  • Kommunikation mellem BAére
  • Skal vi sætte mål for antal par i de enkelte turneringer?
  • Sidste års nybegyndere til deltagelse i åbne huse/sølvtu og Handicaptu.
  • Nybegynderne skal vi have til at deltage i Begynderturneringen – hvad gør vi?
  • Hvordan holder vi gang i de spillere med 1-3/4 års erfaring
  • Hvordan får vi flere af de rutinerede til deltage i de Nordjyske Mesterskaber
  • Emner fra jer.
  • Eventuelt og næste møde

Mødet blev indledt med morgenkaffe og rundstykker.

Kurt Als bød velkommen til de 14 fremmødte ambassadører.

Kurt startede med at rose ambassadørernes indsats, og nævnte at bla. Dameparfinalen i år var blevet afviklet i modsætning til sidste år. Distriktets Handicapturneringer har også fremgang.

Kurt nævnte også, at vi er mindst et mulehår foran alle øvrige distrikter, og der vil vi gerne blive ved med at være 😊

DBf har også fået ny direktør: Britta Lebeck Nissen, samt 2 nye ansatte i sekretariatet: Andreas Plejdrup 1.1.25 og Ella Rosthøj juni 2025. Fratrådt er Louise og Charlotte. DBfs bestyrelse er udvidet med Ella Rosthøj.

Hvad skete der på klubmødet i Fredericia. Hvad kan vi bruge i Nordjylland.

Deltagerne fra Nordjylland fortalte at mødet havde været godt – mest fordi de havde mødt ligesindede fra de andre distrikter, men der var ikke noget nyt under solen, som vi ikke allerede gjorde i Distrikt Nordjylland. Der blev spurgt, hvor mange BA skal vi have. Det er ikke entydigt, hvor Kurt spurgte om  50-75 medlemmer ikke var passende. Det skal jo også være sjovt og være BA. Det var der enighed om. Så et sted mellem 30-40 BA i Nordjylland er målet.

Kommunikation fra Distriktet til jer:

Skal vi have møde via Teams? Hvor mange fysiske møder?

Der blev enighed om at vi mindst skal have 1 fysisk møde per år, som skal være før sæsonstarten og i September. Teamsmøder efter behov (Bedst fredag eftermiddag kl 16.00 varighed 1 time)

Skal vi sætte mål for antal par i de enkelte turneringer?

Enighed om, at vi skal have fremgang i deltagerantallet hvert år. Vi ved, at det bliver et langt sejt træk, men er sikre på, at hvis vi hvert år får flere deltagere, vil interessen også stige. Det er vigtigt, at alle deltagere synes det er sjovt.

Sidste års nybegyndere til deltagelse i åbne huse/sølvtu og Handicapturneringen

Her er der allerede god gang i det med deltagelsen. Hjallerup Bridgeklubs ambassadører er nokførende, idet mange af de nye Hjallerupspillere deltager i diverse turneringer. Tina nævnte, at de uddeler sedler med info om tilmelding og tidspunkter til de medlemmer, de mener kan være interesserede. Det gjorde de i kaffepausen, der havde folk tid til at lytte. At læse en lang liste af arrangementer op inden aftenens turneringsstart virker ikke, da folk har glemt det, når de går ud af døren. En lille besked fra Erik, der udsender den liste en gang om måneden er: Det er ikke fordi den skal læses op – det er en hjælp til at planlægge indsatsen (personligt prik på skulderen) i god tid inden turneringerne spilles. Listen dækker de næste 2 måneders arrangementer.

Ambassadørerne vil gerne fremover have tilsendt de indbydelser, der indtil nu kun har været sendt til klubformændene.

Nybegynderne skal vi have til at deltage i Begynderturneringen – hvad gør vi?

Der vil igen i år blive udsendt en liste til klubberne og nu også BA’erne, der indeholder navne på de spillere, der må deltage i Nordjyske- og Danske mesterskaber for begyndere.

Reglen er, at den enkelte spiller ikke har været handicapreguleret før 1. august 2024. Omkring 80 af sidste års nybegyndere spiller stadig, så de er en mulighed. Oveni kommer alle nybegyndere fra i år ca. 120. Vi skal gøre en stor indsats for at få alle til at deltage – det kunne være sjovt (tag en personlig snak med dem). Kan deres makker ikke spille på dagen, er der måske en anden, der kan. Alle har jo lige lært det samme system. Turneringsformen bliver som sidste år: 2 måske 3 spillesteder, fælles top (betyder at alle resultater fra alle spillesteder og rækker sammenlignes). Indtil videre er spillestederne ligesom sidste år bridgehusene i Aalborg og Hjørring. Der udloves igen betalt indskud til Begynder DM i Svendborg 11. juli 2026 og Begynder Festival, den 9. og 10. juli 2026.

Se hele programmet her Forside – Bridgefestival.dk   Der er Bronzeturneringer for alle – osse nybegyndere

Som mange sagde.  Festivalen i uge 28 – den skal opleves, da den er for alle uanset styrke.

Hvordan holder vi gang i de spillere med 1-3/4 års erfaring?

Her er der enighed om, at der er forskel på spillernes ambitioner.

Nogle (de fleste) spiller for hyggens skyld. Vi skal også pleje dem, der gerne vil udfordres og vinde.

Men vi skal ikke glemme at fortælle, at det også er hyggeligt at spille turneringer udenfor klubben.

Breddepokalen, arrangeret af DBf, er også en mulighed. Her spilles der ofte privat altså hjemme hos en af de deltagende spillere. Man kan altid låne kort mm. i sin lokale klub.

Den er for spillere med samlet handicap på over 25.

For de spillere der gerne vil blive bedre år for år, er der mange kursusmuligheder.

Distriktet har hvert år 4 kurser for letøvede spillere.

Internettet er fyldt med steder, hvor man kan finde alverdens bridgekonventioner. (lær/søg selv)

Også højskoleophold med bridge er meget populært.

Eventuelt og næste møde

Folder om Dansk bridgeforbunds opbygning i 4 kredse, 11 distrikter og endnu flere klubber blev uddelt.

Her nævnte Merete fra Hjørring/Brønderslev at hun var blevet meget stolt og overrasket over pludseligt at blive udnævnt til klubmester. Det førte til lidt snak om mesterpointordningen.

Det er sådan at for at få titlen klubmester skal man have opnået 2 såkaldte mp.

200 bronzepoint = 2 mp

20 sølvpoint = 2 mp

2 guldpoint = 2 mp.

Ligesom i skak kan man også blive stormester i bridge

Reglerne for hvordan man skifter titler indenfor bridge finder i <her>

Næste møde på Teams 6. marts kl. 16.00 (hvor spørgsmål til Begynder turneringen m.v. vendes)

Alle medlemmer er velkomne til Distriktets GF, som holdes 17.4.25 i BK Nords lokaler med start omkring 18.45 og gratis spisning inden mødet. Tilmelding via Distriktets hjemmeside

Distriktet er rigtigt glade for den aktive indsats Breddeambassadørerne yder, så Bestyrelsen har besluttet, at vi giver 2 flasker vin – som tak for indsatsen. Der bliver mulighed for udlevering på Generalforsamlingen 17.4 – eller når vi mødes.

Resultatet af vores miniholdturnering: Holdturnering

f/referatet Erik Christensen